English

پچ کورد SC-SC اسکای (Sky Communications) به طور معمول در اندازه های 1، 2، 3 متر در انواع سینگل مد و مالتی مد و بصورت Simplex و Duplex تولید و عرضه می شوند.
پچ کورد فیبر نوری، کابلی است که دو سر آن به کانکتور فیبر نوری وصل می شود. این وسیله برای ایجاد ارتباط بین تجهیزات و قطعات در شبکه فیبر نوری به کار برده شده و به آن پچ کیبل (Patch Cable) نیز گفته می شود. پچ کورد های فیبر نوری جهت برقراری ارتباط شبکه بین محل سربندی کابل ( پچ پنل ها ) و دستگاه های اکتیو مانند سوئیچ های شبکه مورد کاربری قرار می گیرند. انتخاب پچ کورد مناسب اهمیت بسیار بالایی در راه اندازی صحیح زیر ساخت شبکه داشته و نکات انتخابی مهمی را در بر میگیرد.
ابتدایی ترین نکته انتخاب نوع پچ کورد بر اساس نوع کابل مورد استفاده است ، در شبکه های فیبر نوری بر این اساس پچ کورد های فیبر نوری به دو گروه مالتی مد و سینگل مد تقسیم می گردند. گروه مالتی مد با تار های نوری OM1,OM2,OM3,OM4 ارائه می گردند. گروه سینگل مد با تارهای نوری OS2 بر اساس استاندارد ارائه می گردند. ( نوع OS1 فاقد استاندارد است). با توجه به نوع تار نوری، قطر هسته و برخی از معیارها متغیر میگردند لذا انتخاب پچ کورد منطبق با نوع تار از لحاظ قطر مطابق استاندارد ISO 11801 امری ضروری است. برخی از پچ کوردها با تارهای نوری ویژه ای ارائه می گردند مانند فناوری عدم افت ناشی از خمش Bend intensive ، با توجه به اینکه هر تولید کننده ای فناوری را در جهت ارتقاء محصولات خود به کار گرفته پیشنهاد می گردد در صورت استفاده از این فناوری ها تمامی تجهیزات از یک تولید کننده تامین گردد.
رعایت استاندارد رنگ بندی TIA-598-C یا رنگ بندی فیبر نوری حتی در نوع روکش امری ضروری است و کلیه تولید کنندگان موظف به رعایت آن می باشند. این امر در سهولت شناسایی نوع کابل از رنگ بندی روکش و بوت و بدنه کانکتور فیبر نوری کمک بسزایی دارد.
انتخاب کانکتور پچ کورد ها نیز مورد دیگری است که از اهمیت بالایی برخوردار است. بر این اساس کانکتور های استاندارد در انواع مالتی مد و سینگل مد ارائه می گردند.
پچ کورد های سینگل مد با بوت انتهایی و بدنه کانکتور به رنگ آبی و سبز شناسایی می گردند که به ترتیب دارای پولیش سر کانکتور UPC و APC می باشند، همچنین رنگ روکش آنها زرد رنگ می باشد و با تار نوری OS2 ارائه می گردند، پچ کورد های مالتی مد نیز با بوت انتهایی و بدنه سفید، فیروزه ای و مشکی و بنفش شناسایی می شوند که همگی با پولیش PC یا معمولی می باشند و به ترتیب رنگ، نوع OM1 و OM2 ، فیروزه ای OM3 و مشکی OM4 و بنفش OM4+ می باشند رنگ روکش نیز به ترتیب رنگ بندی اعلام شده، می بایستی جهت شناسایی سهیل تر باشد، اطلاعات بیشتر استاندارد TIA-598-C
نوع دیگری از افت که بسیار حائز اهمیت می باشد افت برگشتی به اختصار ORL یا Optical Return loss نامیده میشود. بازتاب یا انعکاس یا افت برگشتی در اثر برخورد نور با سطح و در نتیجه برگشت مقداری از آن نور صورت می پذیرد. در این مقوله ذکراین مسئله بسیار حائز اهمیت است ، تنها جوش فیبر نوری یا فیوژن با دستگاه های Core alignment فاقد این افت می باشند. در نوع سینگل مد OS2 ( نوع OS1 فاقد استاندارد می باشد) با پولیش زاویه دار APC یا Angled Physical Contact polish شرایط به گونه ای بهتر باعث عملکرد آن میگردد چرا که میزان ORL آن به بیشتر از -70db خواهد رسید در مقایسه با نوع معمولی سینگل UPC یا (Ultra Physical Contact) polish این مقدار در بهترین حالت کیفی خود به دامنه -50db خواهد رسید گرچه بیشتر ارتباطات UPC مقدار -30db الی -40db دسیبل را نمایش می هند. هرچه این میزان به اعداد کوچکتر نزدیک گردد ارتباطات پایدارتر و با کیفیت تر است، تولید با پولیش APC نیازمند خط تولید بدون خطا با دقت بالاست، در انتخاب راه حل مناسب شبکه فیبر نوری دقت بیشتری فرمایید.
لازم بذکر است که تمامي تجهيزات فیبر نوری اسکای (Sky Communications) تست های OTDR و فلوک را پاس کرده و داراي تمامي استانداردهاي بين المللي مي باشد . جزئيات مربوط به کابل های Indoor  اسکای را مي توانيد از قسمت دیتاشیت دانلود نماييد.

مشخصات محصول

  • نوع محصول

    پچ کورد فیبر نوری

  • برند

    Sky Communications

  • نوع کانکتور

    SC-SC

  • نوع Core

    Single mode -Multi mode

  • متراژ

    1m - 2m -3m - 5m

  • قطر کابل

    0.9mm - 1.6mm - 2.0mm - 3.0mm

  • جنس روکش کابل

    LSZH